Čo jesť, keď príde hlad?

Nebudete veriť, ale jedenie je najdôležitejšia časť chudnutia :-). Ako sa najesť a pritom nepriberať? Niekoľko základných rád ponúkame v tomto článku.

Najdôležitejšie pravidlo: z každého rožka troška

Ak by ste dodržovali toto pravidlo, problém s nadváhou veru mať nebudete. Keďže je človek tvor náruživý a vychutnávajúci všetky radosti života, nie je to také jednoduché vzdať sa ich. Neprajníci zdravého jedla povedia, že mrkva a šalát sú pre zajace…bez soli to ani nie je jedlo…a podobne.

Civilizácia otupila naše zmysly, už ťažko cítime skutočnú chuť surovín cez umelé príchute a sladidlá. Ak chcete raz skúsiť chuť skutočného jedla, skúste výrazne znížiť solenie a cukrenie jedál, pite len čistý čaj, nejedzte žiadne polotovary. Po pár týždňoch uvidíte ten rozdiel v chuti.

Poznáte potravinovú pyramídu? Pestrosť v stravovaní by ste si mali zabezpečiť presne podľa nej.
Najdôležitejšou zložkou potravy, ktorá leží na najspodnejšom poschodí pyramídy sú obilniny, zemiaky, ryža, cestoviny, teda potraviny bohaté na uhľohydráty, ktoré zabezpečujú potrebný prísun energie na „naštartovanie“ organizmu na začiatku dňa.

Na druhom poschodí sú zelenina a ovocie. Ich prínos je hlavne vo vysokom obsahu vlákniny (hlavne u zeleniny), vitamínov a minerálov.

Nasledujú mliečne výrobky, vajcia, ryby, hydina, chudé mäso, strukoviny. Zásobujú nás proteínmi, vitamínmi A, B a D, vápnikom a železom.

Na vrchole stojí cukor, tuky a oleje. Tým by sme sa mali vyhýbať a prijímať ich čo najmenej. Tuky, čo do seba dostaneme, by mali byť kvalitné, napríklad rastlinné za studena lisované oleje, Je známe, že olivový olej napríklad chráni pred rakovinou hrubého čreva.

Viete čo jete?

Čo najčastejšie jedzte doma. Len tak presne viete, čo jete. A prácu si neuľahčujte žiadnymi polotovarmi, ale si varenie vychutnajte! Pri škrabaní zemiakov a umývaní radu sa chudne tiež!:)

Čo jesť a čo nie?

Preferujte ovocie a zeleninu

Zelenina má nízky energetický obsah, tej môžete jesť koľko len chcete. Ale predsa len upozornenie. Pestovatelia ošetrujú zeleniny i ovocie rôznymi látkami, hnojivami. Pri nadmernej konzumácií môžu tieto látky poškodiť zdravie. Takže zase len platí: všetkého s mierou.

O niečo väčšiu opatrnosť je treba mať u ovocia, hlavne u sladkých plodov, ktoré majú vyšší energetický obsah. Energie v ovocí je oveľa menej, ako u ostatných druhov potravín.

Vaše denné menu má byť vyvážené, preto musí obsahovať nízkotučné mliečne výrobky, chudé mäsá / kuracie, králičie, ryby/ Ak ste vegetarián, nahraďte mäso čo najviac rastlinnými bielkovinami / strukoviny, tofu syr, sója…/ Ako doplnok stravy pite! Denne vypite 2 až 3 litre tekutín, a to najmä doobeda (2/3 denného príjmu tekutín).

Obmedzte príjem emulgátorov v potrave

Doprajte si kvalitné potraviny. Tí čo majú domáce hospodárstvo, určite ocenia kvalitu svojich doma dopestovaných potravín. Tí, čo nemáte záhradku, skúste nájsť domáceho hospodára, ktorý vám takéto výrobky predá. Úplne najjednoduchšie je zájsť na tržnicu. Ovocie a zelenina sú tam možno o pár korún drahšie ako v hypermarkete, ale oveľa zdravšie. Ak ani to nie je možné, dnes už aj veľké obchodné siete poskytujú široké portfólio bio výrobkov. Odborníci v súvislosti s týmito látkami upozorňujú na zvýšený počet alergických reakcií, zmeny mikroflóry v hrubom čreva. Pozor si dajte na čínske reštaurácie. Tam do jedla pridávajú látky ktoré spôsobujú búšenie srdca či bolesti hlavy.

Mäso len s mierou

Salámy, párky, či klobásky obsahujú obrovské množstvá soli, tuku aj veľa rôznych aditív. A nakoniec, ak to nie sú doma vyrobené produkty, neviete čo vlastne jete. Ak preto nie ste vyslovene závislí na týchto dobrotách, snažte obmedziť konzumovanie mäsových produktov a kupovať si vysokokvalitné výrobky.

Jedzte obilné výrobky

Obilniny sú skvelým zdrojom železa, zinku, vitamínu B, vlákniny stopových prvkov, bielkovín… Experimentujte. Okrem každodenného chlebíka skúste aj pohánku, či proso. Skúste ich variť, piecť či dať naklíčiť. Najdôležitejšie je, aby ste jedli zrná celé!

Ak sa vám naklíčené zrná zdajú nechutné, skúste to postupne. Biely chlieb nahraďte celozrnným pečivom, k obyčajnej ryži primiešajte naturálnu. Takisto môžte aj klasické cestoviny vymeniť za tmavé.
Pohánka obsahuje vitamín P a bioflavonoidy. Pomáhajú pri hemeroidoch, kŕčových žilách, popraskaných cievkach, opuchoch nôh a proti vysokému krvnému tlaku. Je dobré prijímať ju aj s vitamínom C.

Lúpané proso (pšeno) môžeme odporučiť ženám, ktoré majú v krvi nedostatok železa. Dajte si namiesto tabletiek pšenové placky, kaše či pudingy, alebo ho použite do polievky.

Ryby

Prevažuje názor, že ich treba konzumovať aspoň 1x týždenne. Dnes už ale každý vie, že najmä morské ryby sú zbierkou chemikálií, ktoré plávajú v mori. Dokonca sú to alergény, ktoré vyprovokujú alergickú reakciu.

Pre alergikov preto odporúčame skôr sladkovodné druhy rýb. Ryby je odporúčané konzumovať kvôli omega-3 mastným kyselinám. Ak ich nemáte radi, môžte ich nahradiť ľanovými semienkami, vlašskými orechmi, obilnými klíčkami a tmavozelenou listovou zeleninou (brokolica, hlávkový šalát,…)

Mlieko a mliečne výrobky

Mlieko je zdrojom živočíšneho tuku, vápnika, minerálov a vitamínov a aj jednoduchým zdrojom všetkých aminokyselín. Ale pozor! Bielkoviny v mlieku môžu byť silným alergénom, nadmerná spotreba sa spája s viacerými ochoreniami Ak mlieko v láske nemáte, netrápte sa výčitkami okolia, že budete mať slabé kosti a nedostatok vápnika . Jednoducho ho vymeňte za iný zdroj vápnika, sézam, tofu syr, mandle, kel, čínsku kapustu, mak či brokolicu, pažítku alebo dokonca aj petržlenovú vňať, bielu fazuľu a cícer výber je široký. Aj čínska kapusta je výborný a bezpečný zdroj. Ak mlieko máte radi, skúste aj kyslomliečne výrobky, ktoré sú ľahšie stráviteľné.

Aj strukoviny sú mňam

Sú zdrojom bielkovín, železa, kyseliny listovej, horčíka, draslíka, vitamínov skupín B a E, nenasýtených mastných kyselín, ale najmä vlákniny. Ak strukoviny správne pripravíte, nemusíte sa báť ani negatívnych vedľajších účinkov. Strukoviny najprv namočte, potom ich povarte 10 – 20 minút. Starú vodu vylejte a nalejte novú. Ďalej varte v otvorenom hrnci, aby nežiaduce látky mohli unikať. No a do toho pridajte trošku rasce, feniklu, či anízu.

Čerstvé, čerstvé, čerstvé!

Zeleninové a ovocné šaláty najlepšie zo záhradky, alebo s prívlastkom „BIO“. Čím viac surovej stravy zjete, tým lepšie pre Vás. Odporúčané množstvo je pol kila až kilo ovocia a zeleniny za deň. Dodajú Vám potrebné vitamíny a upravia peristaltiku čriev.

Ku ovociu si doprajte aj semienka a oriešky. A keď spomíname orechy, nemyslíme len tie vlašské, skúste aj mandle, pistácie a lieskovce. A semienka? Tekvicové, slnečnicové, ľanové, sezamové ale aj makové.

Soľ nad zlato? V tehotenstve to neplatí

Síce nie je vhodné soľ úplne vylúčiť, ale obmedzte ju na minimum, aby ste svoj organizmus nezaťažovali. Ak solíte, soľte morskou soľou, ktorá obsahuje menej sodíka.

Cukor? Tiež radšej nie

Čokoládové tyčinky, keksíky a cukríky radšej nechajte pekne ležať v obchode. Ak chcete chrumkať, tak niečo zdravšie. Vymeňte sladkosti za oriešky, sušené ovocie, alebo ovocné šťavy, či pukance. Náhradné sladidlá nepoužívajte! To radšej cukrite, ale len obmedzene . To isté platí aj o už spomínaných keksíkoch a čokoládach. Ak si ich odopierate napriek večnej láske k nim, nakoniec aj tak zjete naraz tri krát toľko, a bude po diéte.