vaha.sk

Popôrodná diéta

Chudnutie po pôrode by malo byť šetrné a pozvoľné, pretože žena po pôrode prechádza radom hormonálnych zmien a prežíva veľmi náročné obdobie ako po fyzickej, tak aj po psychickej stránke.

Drastická diéta by mohla ublížiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu. Do materského mlieka by sa mohli dostať i škodliviny, ktoré sa uvoľňujú pri rýchlom odbúravaní tukov alebo by ste mohli prísť o mlieko úplne, čo by bola veľká škoda z pohľadu nenahraditeľnosti prirodzenej materské stravy.

Nemusíte sa príliš obávať, niekoľko kilogramov, ktoré ste nabrala počas tehotenstva navyše, zmiznú ihneď pri pôrode, zaoblenejšie partie, s ktorými nie ste akurát spokojná časom odstránite pomocou popôrodní diéty a fyzickej aktivity.

Diéta po pôrode by mala obsahovať potraviny, ktoré dostatočne nasýtia a dodajú všetky potrebné živiny. Nejde teda toľko o to, koľko toho zjete, ale dôležité je, čo jete.

Vyvarujte sa sladkostiam, smotanovým a príliš tučným a slaným jedlám, do jedálnička zaraďte ovocie a zeleninu, celozrnné pečivo, ľubovoľné mäso a nízkotučné mliečne výrobky. Snažte sa jesť minimálne 5x denne v menších porciách, než 3x denne veľa, dodržiavajte pitný režim.

V dobe, keď už prestanete kojiť, zaraďte do jedálnička strukoviny a nafukujúcu zeleninu, ako je kapusta alebo karfiol, obsahuje veľa vlákniny a skoro nasýtia. Pozor na priveľa kávy, ktorá zavodňuje a dehydruje.
Cvičenie po pôrode by malo byť do tretieho mesiaca po pôrode len vo forme preťahovacích cvikov, lebo po pôrode je telo ženy vyčerpané a ľahko zraniteľné. Až v ďalšom období môžete pridať náročnejšie cviky, ale minimálne do piateho mesiace po pôrode sa musíte vyvarovať skákaniu a cvičeniu, ktoré namáha priame brušné svaly.

Začnite teda pozvoľna, najprv dlhšími svižnými prechádzkami, potom si môžete dovoliť nasadnúť na bicykel alebo obuť koilečkové korčule. Ak sa vyberiete časom do fitness centra, nechajte  si poradiť odborníkom, najdôležitejšie sú cviky zamerané na spevnenie  brucha, zadočku a na posilnenie panvového dna.

Ideálne je cvičiť aspoň 2-3x týždenne po dobu 45 minút, veľmi vhodný je tanec, jóga, plávanie.

Exit mobile version