vaha.sk

Sacharidová diéta

Sacharidová diéta, hoci môže znieť lákavo, nejde v nej o zvýšený príjem sacharidov, ale bohužiaľ práve naopak. Sacharidy sú znížené na minimum, rovnako tak tuky. Jediné, čoho je viac, sú bielkoviny. Ideálnym typom sacharidovej diéty je kulturistická sacharidová diéta, ktorá strieda dni s vyšším a nižším príjmom sacharidov a umožňuje formovať postavu. Sacharidovou diétu v klasickej forme je vhodné držať niekoľko týždňov, max. však jeden mesiac. Zhodiť možno pomerne úspešne niekoľko kilogramov, v niektorých prípadoch až 10 kg.

Vďaka kontrole sacharidov v strave, zníženej konzumácii tukov a zvýšenému podielu bielkovín je určená predovšetkým pre športovcov, ktorí potrebujú budovať svalovú hmotu, zvýšiť fyzickú kondíciu a aktívne trénovať. Každopádne vďaka vypusteniu vysokokalorických potravín je vhodná i pre redukčnú kúru. Spoločne s vhodným cvičením totiž nedochádza ku strate svalov, ale naopak spaľovaniu tukových vankúšikov.

Z dôvodu zníženia množstva hlavných energetických zložiek stravy a aktívneho pohybu dochádza k úprave pomeru medzi príjmom a výdajom energie. Navyše za pridanie vyššieho obsahu bielkovín sa spaľujú tuky a buduje svalovina.

Najmä pri sacharidovej diéte určené pre športovcov a kulturistov sa pomery živín menia v jedálničku každý deň, aby korešpondovali s prirodzenými fyziologickými pochodmi organizmu pri cvičení a aby bol dosiahnutý čo najviditeľnejší výsledok. Odporúčané sú hlavne kvalitné bielkoviny (ľubovoľné mäso), z tukov maslo a olivový olej, zo sacharidov ovocie, klasické sladkosti v minimálnej miere.

Obmedzené sú všetky jednoduché cukry (všetky sladkosti s cukrom), vhodné je len ovocie. Tuky sú na minimu, väčší príjem platí len pre bielkoviny. Úplne nevhodné sú údeniny a alkohol.

pozitíva sacharidovej diéty

negatíva sacharidovej diéty

Ak nechceme budovať svaly, ani netrénujeme na profesionálne športové výkony, ale len potrebujeme redukovať váhu, jedálniček môžeme upraviť tak, aby vyhovoval lepšie našej individualite. Môžeme teda pridať trochu sacharidov tam, kde chýba, a naopak ubrať bielkoviny tam, kde sú naviac. Rovnako tak jo-jo efektu sa môžeme vyhnúť tým, že jedálniček vhodne zmeníme už natrvalo.

Exit mobile version