Voňavé a pekné ovocie, ktoré môže dorásť až do trojkilogramovej hmotnosti, je rovnako skvelá dekorácia ako chutné a zdravé jedlo. Viete, kedy je najvhodnejší čas na jeho konzumáciu a v akom množstve si ho môžeme dopriať?
Zrelý plod spoznáme podľa toho, že tvrdé šupiny na jeho povrchu sa dajú ľahko odtrhnúť. Zelenému ananásu sa radšej vyhýbajte. Keďže sa mu najlepšie darí v subtropickej klíme, skladovanie v chladničke neznáša. Neprospieva mu ani veľmi chladné prostredie, rovnako však ani konzervovanie v náleve. Stráca pritom až 60 percent vitamínov.
Dekorácia
Ostrúhaný od hrubej kôry sa môže ananás upravovať do tvarov podľa vlastnej fantázie, netreba ale zabúdať, že drevitý hlúb v strede sa neje 🙂
Rovnako je ananás veľmi peknou dekoráciou aj samostatne uložený na nejakom vhodnom podnose, či ako súčasť ovocnej misy.
Pochutina
Klasický spôsob nakrájania na kolieska je všeobecne známy. Aj vyprážané kolieska v cestíčku s medom už dostať dosť bežne v reštauráciách.
Ďalší spôsob spracovania je odrezať vrch z ananásu a vydlabať vnútro. To zmiešať s ľubovoľným ovocím, z čoho vznikne ovocný šalát. Ním naplniť ananás a vznikne nielen pekná, ale aj chutná dekorácia.
Tvaroh s ananásom
Potrebujeme: 250 g tvarohu, 0,5 ananásu, ¼ smotany na šľahanie, 4 PL medu, 1 PL hrozienok, 1 PL citrónovej šťavy
Postup: Tvaroh vymiešame s hrozienkami, medom a citrónovou šťavou. Ananás nakrájame na malé kocky. Smotanu vyšľaháme a spolu s kúskami ananásu vmiešame do tvarohu.
Afrodiziakum?
To, že sa čerstvo vytlačená šťava z ananásu považuje medzi prírodnými liečiteľmi za účinnú zbraň na horúčku a proti morskej chorobe je všeobecne známe. Vedeli ste, že v oblasti Karibiku, odkiaľ ananás pochádza, ho považujú aj za účinné afrodiziakum?
Pozor na nezrelý plod
Nedozretý ananás obsahuje veľké množstvo kyselín, ktoré poškodzujú zubnú sklovinu. Najmä osoby s problematickou sliznicou žalúdka a „vredári“ by sa mu mali vyhýbať, dokonca aj zrelý plod konzumovať iba veľmi striedmo alebo vôbec. Rovnaké obmedzenie platí aj pre budúce mamičky.