Banánová diéta

Existuje predsudok, že po banánoch sa priberá. Opak je pravdou, pretože toto južné ovocie neobsahuje takmer žiadny tuk a pritom dokonale nasýti.

Banány patria síce k najsladšiemu ovociu, ale môžete po nich pribrať len vtedy, keď telu dodáte viac energie, než koľko spotrebuje, čo ostatne platí o všetkých potravinách.

Pre vašu predstavu, jeden stredne veľký banán obsahuje cca 0,5 g tuku, 16 g sacharidov, 2 g bielkovín, 4 g vlákniny. Čo sa týka energetickej hodnoty, tak má zhruba 462 kilojoulov.

Pokiaľ sa rozhodnete pre banánovú diétu, zásobte sa banánmi natoľko dostatočne, aby ste mohli skonzumovať 2-3 banány denne.

Banány obsahujú tiež draslík, čím pomáhajú v boji so zadržiavaním nadmerného množstva vody v tele a priaznivo ovplyvňujú krvný tlak. Vyrovnávajú prekyslenie organizmu, podporujú spánok, zvyšujú odolnosť proti stresu. Toto ovocie je taktiež vhodné na rannú únavu, vypadávanie vlasov a popraskané pery.

Ak sa rozhodnete pre túto diétu, môžete okrem banánov jesť zeleninové šaláty, mliečne výrobky, celozrnné pečivo, diétne mäso pripravené na malom množstve olivového oleje nebo v páre. Dôležité je dodržiavať pitný režim, a to v minimálnom množstve dva litre denne (čistá voda, bylinkový čaj, nesýtené a nesladené minerálne vody).

Pokiaľ počas banánovej diéty dostanete hlad, zjedzte ďalší banán navyše, pozor však na nadmerné množstvo banánov denne.

Samozrejme sa aj dostatočne pohybujte. Nejde o silové športy, stačí zaradiť aspoň 1 hodinu denne pohybom, ktorý vás baví, napr. plávanie, bicyklovanie, jogging, prechádzku.