Váženie – neberte ho na ľahkú váhu

Niekoľko krokov k efektívnemu meraniu váhy: Kedy a kde sa vážiť? Päť krokov, ako na to.

1. Zvoľte si čas váženia

Vaša váha sa v priebehu dňa mení. Vôbec nie je jedno, či sa vážite jeden krát na obed, druhý krát večer. A to, že večer ste o dve kilá ťažší ako ráno, neznamená, že ste cez deň veľa jedli. Pre dobrý pocit je najlepšie vážiť sa ráno, po vykonaní všetkých potrieb, s čo najmenej pokrytým telom odevmi. Vtedy ste najľahšie.

2. Technika váženia

Váhy sú citlivé na podložku. Snažte sa nájsť podložku tvrdú a rovnú. Dajte váhu tam a už s ňou nehýbte! Každé odklonenie od bežného stavu vám totiž môže narátať o pár kíl viac či menej. Keď leží váha na mieste, postavte sa na ňu vy.  Dobrá rada  znie: „obkreslite si na váhu chodidlá, aby ste pri každom vážení rozložili váhu rovnako.“

Vedeli ste, že aj zmena postoja spôsobí zmeny, ktoré vám budú kaziť váš graf.

3. Vážte sa pravidelne

Vážite sa ráno, na obed aj večer a s malou dušičkou čakáte, že jazýček váhy pôjde dolu?
Chyba! Radšej váhu odložiť do skrine, a vytiahnite ju až po týždni. Len ak sa budete vážiť
pravidelne v rovnakom čase a na rovnakom mieste uvidíte skutočný rozdiel.

4. Zapisujte si výsledky

Pomôže vám to zistiť, aké robíte pokroky. A keďže váha kolíše, časom možno určíte aj faktory zmien vašej váhy.

5. Svaly sú ťažšie ako tuk

Máte pocit že ste na správnej ceste, zdravo sa stravujete, chodíte cvičiť, ale váha zostáva v normálnej polohe, ba priam sa zvyšuje? To je dobré znamenie. Zbavujete sa tuku a vytvárajú sa vám svaly, ktoré sú ťažšie, a ukáže sa to aj na váhe.

Preto je dobré nie len sa vážiť, ale pravidelne si zmerať aj obvod pása. Klesajúci obvod je určite neklamným znakom že chudnete.

6. Vážiť sa, ale čím?

Na trhu nájdete klasické ručičkové váhy, váhy digitálne a aj také, ktoré vám odmerajú množstvo tuku v tele. Ktorú si vybrať? Tu platí, že každú výhodu navyše si zaplatíte.

Aj keď pojem digitálna váha pôsobí akosi presnejšie, rovnakú službu vám urobí aj klasická ručičková. Jediný  rozdiel je v tom, že výstup nie je prostredníctvom ručičky, ale na digitálny displej.

Na trhu dostanete aj váhy, ktorých súčasťou je aj tukomer. Ak chcete presne vedieť, koľko tuku vám odbudlo, oplatí sa investovať.