Vaha.sk – chudnite s rozumom !

Naším cieľom je upozorňovať o problémoch s hmotnosťou ale ani nepreceňovať jej význam. Optimálne je držať sa zlatej strednej cesty, pravidelne sa o svoje telo starať, netrýzniť sa. Ak človek nemá vážne zdravotné problémy mal by vedieť udržať svoju hmotnosť v určitých medziach a predchádzať tak možným problémom.

Rapídne striedanie období chudnutia a potom naberania sú tým najhorším čo môžete pre svoje telo spraviť. Treba si zapamätať, že najlepšie výsledky dosiahnete dlhodobosťou a trpezlivosťou. Vyhnete sa tam napríklad známym jojo efektom alebo výkyvom v správaní a inými nepeknými javmi.

Osobne by sme odporúčali nezaoberať sa štúdiom rôznych tém ako schudnút. Odporúčame najskôr na obdobie 2-3 mesiacov dodržiavať niekoľko zásad. Podľa nás tým nebudete trýzniť seba a ani svoje okolie. Ak sa výsledky dostavia, treba tieto zásady ďalej dodržiavať a pravidelne si zapisovať svoje hodnoty hmotnosti, aby ste vedeli reagovať v prípade, že by ste si zas “povolili svoju uzdu„. Určite sa ľahšie zhadzujú 3-4 kilá ako 20 kíl.

Naše odporúčane hlavne zásady:

 1. Pite veľa čistej vody, nesladených nápoj (tie je najlepšie pravidelne striedať) alebo nesladeného zeleného čaju. Pite pravidelne celý deň a hlavne pred jedlom.
 2. Neprejedajte sa. Jedzte pomalšie, vyčleňte si na jedlo čas a pokoj. Obmedzte polotovary a stravovanie vo fastfoodoch.
 3. Pozerajte sa na to, čo jete. Nahraďte mastné jedlá menej mastnými. Skúste jesť viac slepačieho, králičieho mäsa, doprajte si aj ryby. Plnotučné výrobky nahraďte nízkotučnými.
 4. Pridajte si do jedálnička viac zeleniny a ovocia. Ak sa dá, skúste ich konzumovať v surovom stave. Uvidíte, sú veľmi chutné.
 5. Soliť menej a s mierou.
 6. Obmedzte (alebo úplne vylúčte) alkohol a iné toxické látky
 7. Stanovte si najneskoršiu hodinu (aspoň 3 hodiny pred spánkom), kedy budete jesť. Ak ste hlavný, po tomto čase si dajte len niečo ľahké, ako napríklad ovocie alebo zeleninu.
 8. Nevyhýbajte sa športu. Stačí aj chodiť častejšie na prechádzky, vystúpiť o 1-3 podlažia skôr z výťahu a dopriať si pohybu.
 9. Pravidelne 1x týždenne (nie častejšie!) sa odvážte a hodnotu si zapíšte
 10. Nemyslite stále na to, že chcete schudnúť. S nikým nesúťažte kto viac zhodí! O tom, že chudnete nemusíte s nikým hovoriť. Neskôr si to všimnú aj samy, uvidíte.
 11. Jedzte! Tešte sa na jedlo! Nie je to váš nepriateľ, ale pôžitok, ktorý si treba vychutnať. Ale myslite pri tom aj na ostatné zásady