Ako zistím, že som naozaj tučná?

Pri pohľade do zrkadla si málokto povie: „mám ideálnu hmotnosť“. Pocit však nestačí. Ako zistíte, že naozaj potrebujete niečo robiť so svojou váhou?

Existuje niekoľko viac-menej osvedčených metód, ako posúdenie svojej váhy nenechať len na svoje vlastné dojmy. V tomto článku vám ponúkneme ich prehľad.

1. Krajčírsky meter

Niet domácnosti, v ktorej by nebol krajčírsky meter. Kedy ste ho vytiahli naposledy? Možno nastal čas začať ho používať častejšie. Zmerajte ním, či vám bruško v priebehu istého času rastie, alebo ide dole. Rastie? Asi by ste so svojimi stravovacími návykmi mali predsa len mali čosi robiť, alebo začať športovať. Vaše telo vidí, že spotrebúvate viac energie ako stačíte minúť a preto si robí zásoby „na horšie časy“.

Je dokázané, že čím väčší obvod pása máte, tým je riziko kardiovaskulárnych ochorení vyššie. Štatistika ukázala, že obvod pása priamo predurčuje mieru zdravotného ohrozenia.

Aký je ideálny obvod pásu?

zvýšené riziko vysoké riziko
Ženy > 80 cm > 88 cm
Muži > 94 cm > 102 cm

2. BMI (Body mass index)

Väčšina tabuliek, ktoré hovoria, koľko kilogramov by mal človek vážiť, bola zostavované tak, že sa zmeralo a zvážilo veľké množstvo mužov a žien a vypočítal sa priemer pre dané pohlavie, výšku a vek.
Známou metódou, ktorá je používaná od polovice 19.storočia je Body Mass Index (BMI).

Môžete si ho vypočítať podľa jednoduchého vzorca, alebo BMI kalkulačkou, ktorá vám priebehu niekoľkých sekúnd odpovie na vašu otázku, či máte nadváhu, alebo nie.

Vzorec pre výpočet BMI

Vzorec BMI

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) na základe BMI rozdelila obezitu a nadváhu na viacero stupňov podľa miery zdravotného rizika:

  • výrazná podváha: pod 15,0
  • mierna podváha: 15,0 – 18,5
  • normálne hodnoty: 18,5 – 25,0
  • nadváha: 25,0 – 30,0
  • mierna obezita: 30,0 – 35,0
  • stredná obezita: 35,0 – 40,0
  • výrazná obezita: nad 40,0

Podváha

Nedostatok prijímaných živín a podvýživa je pre telo rovnako nebezpečná ako aj obezita. Takýto stav konzultujte s lekárom!

Nadváha

Ak ste si vypočítali miernu obezitu, hneď sa neľakajte. Práve vám pomôže dodržiavanie našich rád, zlepšenie stravovacích návykov, viac pohybu.

Obezita

So zmenou životného štýlu už viac neváhajte. Vaša váha je veľmi nebezpečná. S chudnutím Vám pomôže aj váš lekár. Určite ale nepodľahnite marketingu spločností, ktoré sľubujú ľahké chudnutie za pár týždňov .Keby to fungovalo, celá Amerika je výkladnou skriňou ľudstva.

Výpočet BMI nepreceňujte! Nevýhodou BMI je totiž, že nezohľadňuje pomer svalov a tuku v tele. To znamená, že BMI kulturistu môže dosahovať hodnoty obezity. Taktiež ľudia, ktorí pravidelne držia drastické diéty, prichádzajú nielen o tukové zásoby, ale aj o svalové tkanivo. Po čase sa tuk vráti, ale svaly nie. A aj keď BMI ukazuje normálne čísla, človek je na tom vlastne oveľa horšie. Ďalšie nepresnosti vykazuje BMI pri deťoch a adolescentoch. V období rastu sa neodporúča používať klasický model BMI.

3. Alternatívne spôsoby

Existuje viacero ďalších spôsobov, ako zistiť, či ste tučná alebo nie. Väčšinu však zrejme doma nevyskúšate.

Meranie podkožného tuku

Ide o obzvlášť presnú metódu, nie však už pre obéznych ľudí. Meria sa na určených miestach tela. Predstavte si to na bruchu. Zoberiete si kožu aj s tukom medzi palec a ukazovák a špeciálnym posuvným meradlom, takzvaným kaliperom po ňom prechádzate. Podobá sa na posuvné meradlo, ktoré si pamätáte ešte z fyziky. Výsledkom je percentuálne číslo vyčísľujúce, aké percento vášho tela tvorí tuk.

Analýza bioelektrického odporu

Tento postup sa používaná na odhadnutie zloženia tela. Technológia je založená na tom, že svaly a tuk reagujú na elektronický podnet inak. Táto metóda nám poskytne presné percento podielu tuku v tele.

Táto metóda je už dostupná aj pre domáce použitie. Je možné kúpiť si osobný tukomer a používať ho doma.

Hydrostatické váženie

Používa sa pri ťažkej forme obezity. Je to váženie pod vodou, Využíva sa Archimedov zákon.