Články z rubriky ‘Ako schudnúť’

Chirurgické riešenia obezity

Chorobná obezita je veľmi nebezpečná. Ak si s ňou nevie človek poradiť, nič už nezaberá, môže sa riešiť problém aj chirurgicky. Na Slovensku sa vykonávajú dva typy chirurgického riešenia problému obezity – bandáž žalúdka (vratná operácia) a rukávová resekcia žalúdka (nevratná operácia). Viac o týchto dvoch zákrokoch hovorí na videu Ľubomír Marko – primár Oddelenia miniinvazívnej chirurgie a endoskopie FNsP F.D.Roosevelta v Banskej Bystrici.

Zloženie stravy pri redukčnej diéte

Celkové množstvo prijatej energie potravinami by malo odpovedať typu zvolenej redukčnej diéty.

Bielkoviny – príjem pri redukčných diétach by mal byť o niečo vyšší než obvykle, mali by tvoriť približne 25 % z celkového energetického príjmu, čo zodpovedá 0,8 – 1,1g na 1 kg ideálnej hmotnosti jedinca. Hlavný zdroj bielkovín by malo tvoriť netučné mäso, nízkotučné mliečne výrobky a strukoviny.

Tuky – ani pri redukčných diétach nemožno úplne vylúčiť, ich podiel v celkovom energetickom príjme by mal tvoriť max. 25 %. Dôležité je ich optimálne zloženie a pomer. Podiel mastných kyselín v strave by mal byť 1/3 (SUFA), 1/3 (MUFA ), 1/3 (PUFA).

Chudnutie rýchlou chôdzou

Nielen  pri redukcii nadváhy, ale tiež na zlepšenie kondície, vylepšenie vitality a proste pre dobrú náladu – k tomu všetkému je zdá sa ideálna rýchla chôdza. Nie ste viazaní na žiadne otváracie hodiny, nemusíte sa cítiť nepríjemne, pokiaľ pohľad na vaše telo v aktívnom pohybe nie je práve vábny… Zdá sa, že to jediné, čo k tejto aktivite potrebujete, je dobré počasí, ale v skutočnosti sa dá chodiť i v daždi alebo v snehu – len je potrebné prispôsobiť svoje oblečenie a obuv. Dobrá nálada a výsledky už prídu samé.