Desatoro správneho chudnutia

Viete že máte prestať s napchávaním, ale neviete ako na to? Napíšte si tabuľku pre a proti vášho chudnutia a prilepte ju na chladničku. Prevažuje viac pre ako proti? Perfektné môžete začať 🙂

1. pravidlo

Nejdete sa týrať. Idete si spríjemniť život. A všetko, čo odteraz urobíte, vás urobí šťastnejšími a budete sa cítiť lepšie.

2. pravidlo

Všetkého veľa škodí! Prejedanie, ale ani drastická diéta vám nepridajú na kráse.

3. pravidlo

Rozdeľte si príjem potravy najlepšie do 5tich denných jedál. Posledné jedlo sa   snažte zjesť ešte  pred 18:00 hodinou.

4. pravidlo

Jedzte pomaly! A nesnažte sa dojesť,  len aby ste nechali tanier prázdny.

5. pravidlo

Jedzte iba keď ste hladný.

6. pravidlo

Vychutnajte  si jedlo – uprednostnite radšej obed v reštaurácii ako „na stojáka“,  Načítajte ani nepozerajte pri jedle televízor. Pri sledovaní televízie totiž jete rýchlejšie.

7. pravidlo

Radi pojedáte malé kalorické drobnosti len tak pri práci alebo pri telke? Skúste si do ruky namiesto misky zobrať radšej šálku čaju,  alebo ovocného džúsu. Neponechávajte  čokolády arašidy, či zemiakové lupienky voľne dostupné, aby vás zbytočne nelákali.

8. pravidlo

Nezabúdajte na vhodný pitný režim – 2,5 až 3 litre denne. Najzdravšia je čistá voda, prípadne minerálne vody, striedajte rôzne druhy. Zo sladených nápojov a alkoholu sa priberá tiež!

9. pravidlo

Zo všetkých diét si vyberte takú,  ktorá vám umožní jesť to čo máte najradšej.

10. pravidlo

Zaraďte do svojho jedálnička vlákninu, v podobe ktorú máte najradšej. Nájdete ju v  zelenine a obilninách, kapuste, obilnom pečive. Vlákniny nabaľujú  na seba usadené škodliviny a tak prečisťujú organizmus. Okrem toho, že vlákniny  pomôžu k  pravidelné vyprázdňovaniu, organizmus zbavíte aj zvýšenej hladiny cholesterolu v krvi. Dokonca rakovinotvorné látky, ktoré sa spolu s jedlom dostali do tráviaceho ústrojenstva, sa naviažu na materiál vláknin a spolu s nimi opustia organizmus.

  • Zmena je potrebná, nie je však jednoduchá
  • Prechod na nový spôsob stravovania je dlhotrvajúci proces
  • Potrebná je predovšetkým psychická príprava a odhodlanie
  • Na začiatku treba výrazne obmedziť soľ, pečené a vyprážané jedlá

BONUS 11. pravidlo: Hýbte sa

Rozhodli ste sa znížiť svoju hmotnosť ? V tom prípade  k upravenému jedálničku pridajte aj novú pohybovú aktivitu. Nájdite si dôvod prečo sa  hýbať. Iný ako “lebo musím schudnúť. Nebaví vás fitko choďte plávať. Ani to nie je pre vás?  Skúste si nájsť novú známosť na hodinách tanca. Zadaný môžu ísť na hodinu tanca spolu, utužiť  vzťahy, pravidelné prechádzky s rodinou alebo s novým domácim miláčikom práca v záhrade vám tiež pomôžu  prekonať sa. Nemyslite stále na to čo jete, nájdite si koníček, ktorý vás bude tešiť a zabudnete pri ňom aj na veľký hlad.