Dieta – pol života?

Diéty sú “in“. Chcete si nejakú vybrať? Poradíme vám, ako pri chudnutí netrpieť a zároveň sa nestať obeťou jojo-efektu.

O čom inom sa budú baby rozprávať? O chlapoch a …o novej diéte. Súvisí to s novodobým spôsobom života. Už nechodíme orať na roľu za chalúpkou, ale zacvičiť si do fitka. Nejeme kapustu so zemiakmi, ale zeleninové šaláty s dressingom. Nemusíme sa báť o to čo do úst dať, ale čo tam nedať.

Ako dať zo seba to čo sa na nás nalepilo? Pohyb a diéta. Ľudia s vysokou nadváhou by len zvýšením fyzickej námahy neschudli, a najznámejším spôsobom ako zhodiť, sú redukčné diéty. Pomáhajú. Inak by neboli také rozšírené. Fungujú na základe príjmu nižšieho množstva kalórií ako sme zvyknutí.

Po ukončení diéty, s nástupom našich starých stravovacích návykov prichádzajú aj kilá späť – s jo-jo efektom sa už poznáte. Je dokázané, že po ukončení redukčnej diéty sa v tele zdvojnásobí počet enzýmov zhromažďujúcich tuk a počet enzýmov, ktoré tuk spaľujú, klesne na polovicu.

Milióny diét. Ktorá je tá pravá?

Atkinsova diéta, Life Choice, Weight Watchers, Diéta dr. Perriconeho Makrobiotická diéta, Diéta so surovou potravou, Zónová diéta, 90-dňová rozlišovacia diéta, Bezmliečna diéta, Redukčná diéta, Bezcholesterová, Delená, Lakto- vegetariánska, Nízkotuková, Vegánska, Vegetariánska, Ananásová diéta, 13-dňová diéta, Veľká jarná diéta, Ázijská diéta, Ryžová diéta, Očistná ovocná diéta, 7 dňová diéta…

A našli by ste stovky ďalších. Ktoré poznáte vy? Ktorá je tá najlepšia? Odporúčame, nájdite si takú, ktorá vám bude najviac chutiť. Nech je pre vás chudnutie radosťou, nech si to užívate. Nech to nie je len krátkodobá záležitosť.

Všeobecne možno deliť diéty do troch skupín.

  1. denný príjem pohybuje okolo 1000kcal (neodporúčajú sa pre veľkú pravdepodobnosť Jo-Jo efektu)
  2. mierne redukčné diéty s asi 1500 kcal (závisí od charakteru denných aktivít a celkového energetického výdaja človeka)
  3. udržiavací redukčný režim.

Ešte je tu jedna malá skupina diét, a to očistných. Tie vám možno pomôžu s pár kilami dole, ale ich hlavný význam je aby očistili organizmus od škodlivín. Je to dobrý začiatok nového zdravšieho štýlu stravovania.

Trojdňová očistná diéta

Táto diéta neuškodí žiadnemu zdravému človeku. Naopak! Očistí telo od prebytočných kíl a toxických látok. Ak máte zdravotné problémy, prosím, konzultujte držanie takejto diéty so svojim lekárom.

Ak sa rozhodnete držať očistnú trojdňovú diétu, vyberte si čas, keď nemáte priveľa náročných úloh. Najvhodnejšie je držať ju cez víkend, alebo si zobrať tri dni voľna.

1.deň

Budete iba piť. Päť krát denne pite ovocné a zeleninové šťavy. Odporúča sa zriediť ich vodou v pomere 1:1. Pomedzi to pite minerálne vody, prevarenú čistú vodu s citrónom, alebo jablčným octom. Aby bol detoxikačný účinok čo najlepší, uvarte si čaj od babky zelinkárky. Ak aj bývate v meste, v čajovniach kúpite kvalitné detoxikačné čaje.

2. deň

Ako hlavné jedlo si naservírujte čerstvé ovocie. Jablko, hruška či hrozno. Alebo si doprajte z každého trošku a urobte si šalát. Hneď ráno ako vstanete z postele, ale aj predtým ako sa do nej budete ukladať vypite pohár ovocnej šťavy alebo bylinkový čaj. Ten môžete piť aj počas celého dňa.

3.deň

Na raňajky ovocnú kašu a k tomu biely jogurt. Na obed zeleninová polievka. Na večeru šalát z listovej zeleniny, takej akú len nájdete. Čím viac druhov tým lepšie. No a pridajte aj strúhanú mrkvu, či kaleráb. Môžete si to ochutiť hrozienkami a slnečnicovými semienkami. Ak budete hladný, zajedzte hlad ovocím a zalejte vodou.
Nezabúdajte, že ak sa nevzdáte, vášmu telu pomôžete vylúčiť škodliviny a tak sa budete cítiť oveľa lepšie. A ešte jedno malé upozornenie. Pri diéte sa vyplavujú škodliviny aj cez kožu, preto sa častejšie sprchujte. No a aj žuvačka bude váš priateľ, aby vám nepáchlo z úst.
Tak veľa šťastia!

Ovocná očistná diéta

Aj táto diéta má očistný charakter. Ak ľúbite ovocie. Prečo si ju nevyskúšať. Základom je zjesť aspoň trištvrte kilogramu ovocia za deň. Najlepšie je jesť to, čo Vám prináša príroda v sezóne. Doplniť to môžte citrusmi a banánmi.

Hlavné pravidlá

Veľa pite. Džúsy, zeleninové aj ovocné / najlepšie riedené v pomere 1:1 s vodou/ a bylinkové čaje. Vypite 2-3 litre vody denne. Vodu noste všade so sebou. Pomôže v najhorších chvíľach umlčať hlad
Mäsu a mlieku dajte na týždeň zbohom. Ak budete mať veľkú chuť, skúste ju zahnať sójovými produktmi.
Ovocie majte pri sebe, a jedzte často. Na normálnu stravu len opatrne!