Keď potrebujete naopak pribrať
Všetkého veľa škodí – problémom pre ľudské telo je rovnako veľké množstvo kilogramov, ako aj to, keď sa ich snažíte zbaviť nasilu. Ako nájsť správnu mieru?
Bulímia a anorexia. Dve slová, ktoré sa najčastejšie spájajú so súčasnou civilizáciou. Ide o psychické poruchy, ktoré majú fyzické príznaky. Na vzniku a pretrvávaní sa podieľa vždy viac faktorov, telesných, psychických aj kultúrno-spoločenských.
Nie je také zložité predstaviť si prečo počet mladých žien ale aj mužov postihnutých touto chorobou rastie. Spoločnosť oceňuje silných jedincov. Úspešných, samostatných, cieľavedomých a pekných. Toto povedomie podporujú médiá, reklama, ženské magazíny a rozmach „ diétneho priemyslu“. Ukazujú len chudých ľudí, priam ako keby bola štíhlosť synonymom krásy. Podporujú u zdravých jedincov túžbu po dokonalosti tela a narušujú ich zdravú sebadôveru. Diétny priemysel zarába milióny dolárov na ľuďoch ochotných dať majetok za to aby sa zbavili tuku.
Poruchám príjmu potravy podliehajú najmä mladí dospievajúci jedinci, hľadajúci si miesto v spoločnosti. Ovplyvňovaní svojim prostredím a spoločnosťou sa snažia byť najlepší. Perfekcionalizmus a sebadisciplína. Zatiaľ čo pri anorexí je sebadisciplína maximálna, bulimici snažiaci sa o dokonalosť trpia nedostatkom sebadisciplíny a následným výčitkami.
Ďalšími charakteristickými znakmi sprevádzajúcimi poruchy príjmu potravy sú extrémne emócie upnuté na váhu a a jedlo a stravovanie. Človek má skreslené vnímanie vlastného tela.
Mentálna anorexia (MA)
Anorexia postihuje najmä mladé ženy. Majú silný strach z obezity. Cítia sa tučné, aj keď majú ideálnu hmotnosť a preto drasticky obmedzujú príjem potravy. K tomu aby schudli si pomáhajú aj používaním preháňadiel, či zvracaním. K rozšíreniu anorexie medzi mladými dievčatami napomáhajú médiá, podľa ktorých krásna žena má byť chudá.
Príznaky:
- hmotnosť je 15% pod predpokladanou váhou alebo BMI je nižšie ako 15
- vyhýbanie sa jedlám od „ktorých sa priberá“, vyprázdňovanie, užívanie preháňadiel a diuretík, nadmerné cvičenie.
- strach zo zvýšenia hmotnosti
- skreslená predstava o vlastnom tele
- hormonálna porucha, prejavujúca sa u ženy stratou menštruácie a u muža stratou sexuálneho záujmu a potencie.
Mentálna bulímia (MB)
Bulímia sa prejavuje presne opačne. Ľudia trpiaci bulímiou trpia záchvatmi neodolateľnej chuti do jedla, keď zjedia obrovské množstvo potravín, spravidla nasleduje “zbavovania sa“ prebytočnej energie zvracaním, intenzívnou telesnou aktivitou, alebo obmedzením príjmom potravy. Aj táto choroba sa vyskytuje často u mladých žien.
- prejedanie (minimálne dva krát do týždňa počas troch mesiacov),
- túžba po jedle.
- Snaha zbaviť sa prijatého pokrmu zvracaním , preháňadlami , či nadmerným cvičením
- strach zo zvyšovania váhy
Stáva sa, že chorý jedinec prejde z jedného typu ochorenia k druhému, prípadne ich v rôznom období strieda.
Čo vám hrozí, ak budete týrať svoje telo?
- účinky hladovania na telo i dušu
- poruchy spánku
- rast ochlpenia po celom tele
- oslabený krvný obeh, pomalý pulz a návaly krvi
- rednutie kostí
- stiahnutý žalúdok
- črevné zápchy
- časté depresívne nálady
- nesústredenosť, väčšinu mysle zamestnáva pocit hladu
- znížená schopnosť nájsť si partnera
- narušenie schopnosti racionálneho uvažovania