Bezcholesterolová diéta

Ako je známe, cholesterol je látka pre ľudský organizmus škodlivá. Je to strašiak, ktorý nám lekári neustále kladú na srdce. A o srdce ide predovšetkým,  pretože práve tam môže cholesterol spôsobiť najväčšie problémy. Málokto už ale vie, že cholesterol je pre telo životne dôležitá látka. Ide o alkohol a svojim chemickým zložením sa podobá tuku. Je nevyhnutný pre stavbu buniek a tvorbu niektorých hormónov a vitamínov. Vo zvýšenom množstve však funguje ako katalyzátor kardiovaskulárnych a iných onemocnení. Najčastejšie sa nachádza v tučných potravinách živočíšneho pôvodu. Bezcholesterolová diéta je teda taká úprava jedálnička, ktorá vedie ku zníženiu obsahu cholesterolu v krvi.

Nejedná sa o diétu určenú k rýchlemu úbytku váhy, ale o dlhodobý prístup ku stravovaniu vo vzťahu nielen k hmotnosti, ale predovšetkým ku zdravotnému stavu s cieľom jeho výrazného zlepšenia.

Diéta sama nezaručuje úbytok váhy, každopádne úprava každodennej stravy k nemu môže úspešne viesť.

Bezcholesterolová diéta je najmä vhodná pre tých, ktorí majú zdravotné ťažkosti plynúce zo zvýšeného podielu cholesterolu v krvi. Často je tato diéta odporúčaná priamo lekárom. Pokiaľ však pacient so zvýšeným cholesterolom túži aj zhodiť pár kilo, je na najlepšej ceste zabiť dve muchy jednou ranou.

Cholesterol sa nachádza najmä v tučných mliečnych a mäsových výrobkoch. Tie sú okrem tejto látky bohaté aj na kalórie. Pokiaľ teda výrazne obmedzíme ich konzumáciu, znížime príjem energie a môžeme tak naštartovať úbytok na váhe.

Odporúčané sú všetky potraviny okrem tých bohatých na cholesterol. Vhodná je najmä zelenina, ovocie, celozrnné pečivo, kuracie mäso, nízkotučné mliečne výrobky, strukoviny.

Dôležité je prísne obmedziť všetky tučné pokrmy, teda údeniny, mliečne výrobky s krémovou štruktúrou (smotanové), tučné syry.

pozitíva bezcholesterolovej diéty:

  • Zlepšenie zdravia. Vďaka úbytku cholesterolu znížime riziko mnohých chorôb a cítime sa viac fit.
  • Úbytok váhy. Vďaka obmedzeniu tučných výrobkov v strave môžeme dosiahnuť úbytok váhy.

negatíva bezcholesterolovej diéty:

  • Chuť. Niektorí ľudia sa ťažko vzdávajú svojich obľúbených tučných pokrmov a pri ich obmedzení na ne majú tým väčšiu chuť.

Keďže bezcholesterolová diéta nemá takmer žiadne negatívne vplyvy na ľudský organizmus, skôr naopak, nebude pre väčšinu ľudí ťažké ju dodržiavať. Je chuťove bohatá a mnoho tučných výrobkov možno nahradiť zdravším variantom.