Cambridge diéta


Tato diéta, nesúca názov známeho anglického univerzitného mesta, vznikla v 80. rokoch na čisto vedeckých poznatkoch o obezite a nadváhe. V celom svete spôsobila doslova „diétnu“ revolúciu a široko presiahla hranice Britských ostrovov. Od všetkých ostatných diét sa totiž líši tým, že nepracuje s bežnými potravinami, úpravou jedálnička, nepočíta kalórie, ani nezakazuje tuky alebo sacharidy. Cambridge diéta rovno nahrádza všetko jedlo vlastnými instantnými výrobkami, ktoré obsahujú presné množstvo všetkých látok potrebných pre správne fungovanie organizmu, a to pri minimálnom obsahu kalórií.

U veľmi obéznych môže ísť o maximálne mesiac (s presne stanovenými a vymedzenými prestávkami aj o niekoľko týždňov dlhšie); u ľudí s pár kilogramy navyše stačí niekoľko dní, max. týždňov.

Pri vysokej nadváhe je reálnych 5 až 10 kg za cca 4 týždne.

Klasický program Cambridge diéty, teda konzumácia jen a len instantných výrobkov, je určená predovšetkým ľuďom na vysokom stupni obezity alebo nadváhy. Pri používaní produktov diéty ako náhrady niektorých denných jedál je tak vhodná aj pre tých, ktorí majú len niekoľko kilogramov navyše.

Všetka strava je celkom nahradená instantnými koktailmi, teplými polievkami a výživnými tyčinkami, ktorých obsah je presne vyvážený tak, aby zaistil všetky potrebné vitamíny, stopové prvky, bielkoviny, sacharidy, tuky a ďalšie látky nevyhnutné nutné pre telo. Kalorická hodnota je však zmenšená na úplné minimum, výdaj energie je tým pádom vyšší než jej príjem, a tak dochádza k chudnutiu. Okrem toho prebiehajú v tele ďalšie fyziologické pochody naštartované diétou, ktoré majú za úlohu bojovať s tuky a odviesť z tela nadbytočnú vodu. Súčasťou diéty je pitný režim, ktorý vedie k správnemu tráveniu a odbúravaniu tukových zásob.

Pri klasické Cambridge diéte, teda pokiaľ je potreba zhodiť veľa kilogramov za čo najkratšiu možnú dobu, sú povolené len už zmienené instantné výrobky. Smie sa piť káva a čaj. Pokiaľ chudneme len niekoľko kilogramov, je možné jesť bežným spôsobom a jedno denné jedlo nahradiť instantným výrobkom.

Pokiaľ držíme klasickou Cambridge diétu (pri veľkej obezite), je zakázané všetko okrem určených instantných potravín, pričom zákaz je veľmi striktný. Nemožno konzumovať žiadne iné potraviny, vrátane mlieka do kávy, priemyslovo vyrábaných „light“ nápojov a samozrejme alkoholu.

pozitíva

  • Rýchla strata mnohých kíl. Úbytok hmotnosti je pomerne rýchly a zhodiť možno i mnoho desiatok kg.
  • Dostatok živín. Instantné výrobky obsahujú vyvážený pomer všetkých živín nevyhnutných pre telo.
  • Jo-jo efekt. Poradcovia zaoberajúci sa Cambridge diétou poradia, ako plynule a vhodne prejsť na bežnú stravu a nepribrať.

negatíva

  • Hlad a chuť jedlo. Instantné výrobky sú síce ochutené, ale skutočné jedlo to nie je.
  • Jo-jo efekt. Pri nedodržaní rád ohľadne prechodu na bežnou stravu pôjdu kilá rýchlo hore.

Vždy je viac než vhodné Cambridge diétu podstupovať pod dozorom odborníka alebo lekára a všetky riziká s ním konzultovať.