Neslaná diéta

Často počúvame odporúčania diétologov a iných odborníkov na zdravou výživu, že nemáme príliš soliť, či už držíme diétu alebo nie. Ale prečo? Veď soľ predsa telo potrebuje, domnieva sa väčšina z nás. Spomeňme si na rozprávku Soľ nad zlato, kde je dôležitosť soli vyzdvihovaná nad všetko ostatné. Opak je však pravdou.

Soľ je síce pre ľudský organizmus nevyhnutná a to kvôli obsahu sodíku, ale toho je dostatok aj v surovej strave.

Neslaná diéta je postavená na obmedzení denných dávok soli v jedálničku na minimum, čo však nemožno považovať za samostatnou redukčnú kúru. K úbytku tukov totiž nevedie, len k odvodneniu. Neslaná diéta je tak ideálna v kombinácii s inými diétnymi postupmi.

Minimálne užívanie soli by mal mať neustále na pamäti každý, kto chce jesť zdravo, bez ohľadu na diétu.

Neslaná diéta sama k redukcii váhy nevedie, len obmedzenie soli v jedálničku spôsobuje odvodnenie, tj. úbytok vody z buniek a tkaniva, čím logicky dochádza k zníženiu hmotnosti.

Diéta so zníženým množstvom soli sa odporúča najmä ľuďom s najrôznejšími chorobami, zvlášť potom pri vysokom tlaku. V prípade redukční diéty zabraňuje striedme solenie koncentrácii tekutín v bunkách a pribúdaní na váze.

Pri chudnutí má soľ tú negatívnu vlastnosť, že zadržiava v tele vodu, spôsobuje opuchy a tým vyzeráme silnejší, než v skutočnosti sme. Soľ vyvoláva smäd, takže čím viac pijeme, tým viac vody sa v tele ukladá a tým narastajú aj kilogramy. Obmedzením soli sa nadbytočné tekutiny odplavia a na úbytok váhy môže byť až niekoľko kilogramov.

Povolené sú všetky potraviny v rámci diétologických  odporúčaní s obmedzením soli.

Úplne nevhodné sú jedlá s nadmierou soli, napríklad údeniny, syry, niektoré pečivo, chipsy. Zvýšenou pozornosť treba venovať pokrmom v reštauráciách, kde je soľ často veľmi nadužívaná.

Pozitíva neslanej diéty

  • Zlepšení zdravotného stavu. Znížené prijímanie soli má všeobecne priaznivý vplyv na zdraví.
  • Zdravé odvodnenie. Vďaka obmedzeniu soli sa nebude v tele zadržiavať voda a kila pôjdu dole.

Negatíva neslanej diéty

  • Nedochádza k úbytku tukových zásob. Snáď jedinou negatívnou stránkou neslanej diéty je, že sama osobe nezabezpečí odbúranie tukov, len odvodnenie.
  • Chuťová nedostatočnosť. Bez soli si niektorí ľudia nedokážu jedlo vôbec predstaviť, chutí im menej.