Ovocná diéta

Ovocná diéta je krátkodobý diétny program, veľmi podobný diéte ananásové, jen s tím rozdielom, že v ovocnej možno kombinovať viac druhov plodov alebo sa naopak zamerať na ľubovoľný z nich, ktorý nám najviac chutí. Diétnych postupov a príkladov jedálničkov existuje nepreberné množstvo a nie je na škodu sa pustiť i do drobného experimentovania. Zo zdravotného hľadiska je vhodná len na niekoľko málo dní, maximálne týždeň. Zhodiť možno individuálne podľa dĺžky ovocnej diéty od 2 do 5 kg.

Diéta je určená najmä tým, ktorí potrebujú rýchlo redukovať svoju váhu o niekoľko kilogramov. Naopak celkom nemysliteľná je u ľudí, ktorí trpí tráviacimi problémami či ochoreniami žalúdku, slinivky brušnej, žlčníka či ďalších orgánov tráviacej sústavy.

Podľa typu ovocnej diéty je buď presne stanovené množstvo ovocie, ktoré možno za deň skonzumovať, či naopak sú jednotlivé porcie celkom ponechané na potrebách konzumenta. Každopádne v oboch prípadoch dochádza k radikálnemu zníženiu kalórií z potravín, čo má za následok úbytok hmotnosti, často však bohužiaľ skôr na úkor svaloviny než tukových zásob.

Povolené je, podľa konkrétnej diéty, len ovocie, a to buď kombinácie vybraných druhov, u jednodruhových ovocných diét len jeden konkrétny druh (napr. diéta ananásová, banánová, grapefruitová atd.). Niektoré ovocnej diéty povoľujú nízkotučné mliečne výrobky (tvaroh, jogurt).

Zakázané sú všetky potraviny okrem ovocia (prípadne mliečnych výrobkov).

pozitíva ovocnej diéty

  • Rýchly úbytok váhy. Vďaka výraznému zníženiu kalorického príjmu váha logicky rýchlo klesá.
  • Vitamíny a pitný režim. Ovocná diéta zaisťuje veľký prísun vitamínov a tekutín v podobe štiav.
  • Bez pocitu hladu. U niektorých diét nie je obmedzené množstvo zjedeného ovocia.

negatíva ovocnej diéty

  • Nedostatok živín a hlad. Zloženie živín je úplne nevyhovujúce. Telo dostáva príliš sacharidov z ovocia, naopak žiadne tuky a bielkoviny. Môžeme sa stretnúť aj s úpornými pocity hladu.
  • Trávenie. U citlivejších jedincov hrozí poškodenie tráviaceho traktu (žalúdku, žlčníku, slinivky).
  • Chuťová rovnorodosť. Človek je nastavený na variabilitu v stravovaní, nie na jednotvárnu a nemennú chuť počas dlhej doby. To so sebou nesie negatívne psychologické efekty v podobe odporu k niektorým potravinám (v tomto prípade ovocí) a diétam vôbec.
  • Strata svaloviny. Diéta je chudá na bielkoviny a naopak cukrov je príliš mnoho. Telo spotrebováva jen prijatou energii v podobe sacharidov a tukové vankúšiky zostávajú na svojom mieste.

Výživovo je ovocná diéta celkom nevyhovujúca. Ideálne by bolo zahrnúť ovocie do existujúceho jedálničku ako náhrada za zákusky a sladké, avšak v obmedzenom množstvo. Vyvážená strava má obsahovať dostatok bielkovín, primerané množstvo vhodných sacharidov a samozrejme i tuky.