Kilá mi pribúdali zo stresu

Ak niekto povie, že diéty a chudnutie trápia len ženy neverte mu. Chlapom to možno dlhšie trvá, ale prídu chvíľky, keď to aj na nich doľahne plnou silou. U mňa bolo tým spúšťacím mechanizmom maturitné stretnutie. Stačilo päť rokov a miesto dobre vyzerajúcich tridsiatnikov sme sa stretli partia dobre vypasených pánkov. Samozrejme, že sme si zo seba strieľali o tom, kto je lepšie živený a kto ma najbližšie k bitúnku. Každopádne pri spomienke na to, ako poniektorí mohli robiť modelov na redukčné diéty, bila realita až príliš do očí. Po návrate som zasadol k počítaču a poďme hľadať to pravé pre mňa.

Ako prvá ma zaujala bodová diéta. Naivne som sa domnieval, že bude spočívať v tom, že miesto normálnej stravy len „zbodnem“ z každého jedla po troške. Chyba lávky! Zistenie, že mám každému kúsku potravy prideliť istý počet bodov bolo pre mňa omračujúce. Navyše som bol zvyknutý veľa cestovať a tým pádom som si nevedel dosť dobre predstaviť, ako by som si v reštaurácii objednával jedlá a pri tom vyťahoval tabuľku a vzápätí si zapisoval, čo som zjedol a kedy je stop. Príde mi, že je to diéta skôr pre ženy na materskej alebo niekto, kto si môže celý deň jedlo pripravovať sám.

Časom som zistil, že ostatné diéty nie sú na tom o nič lepšie, stále treba niečo sledovať, či už kalorickú hodnotu alebo kombináciu jedla. Pokúsil som sa preto aspoň zredukovať počet chodov, ktoré som za deň zjedol a hlavne som si upravil harmonogram. Žiadna nočná práca, koláčiky alebo chrumky k televízoru, maximálna možná doba spánku. Odbúranie stresu bolo u mňa základným problémom pri naberaní váhy. Nárast ďalších kilečiek sa zastavil a mne sa konečne podarilo dostať zo „zakáľačkovej“ zóny.