Mrkvová diéta

Názov nám úplne spoľahlivo napovedá, že pôjde o mrkvu, a to vo všetkých možných podobách – vo forme surovej, varenej, dusenej, pečenej, mixovanej, strúhanej, tekutej, koktailovej… . A takto by sme mohli pokračovať takmer donekonečna. Skrátka mrkvová diéta sa skladá len z tohto druhu zeleniny, prípadne vo vhodnej kombinácii i s inými druhmi zeleniny alebo ovocia (napr. jablkami).  Mrkvová diéta je kvôli svojmu monotematickému zameraniu vhodná len ku krátkodobému užívaniu, teda maximálne týždeň. Možno zhodiť niekoľko málo kilogramov, cca 2 až 6 kg.

Mrkvová diéta bude vyhovovať tým, ktorí chcú úbytok na váze o niekoľko málo kilogramov a súčasne majú pevnou vôľu k dodržiavanie jednotvárne diéty bez výraznej chuti.

Ako väčšina diét zameraných na jeden druh potraviny (ako napr. ananásová) je i mrkvová diéta postavená na radikálne zníženom príjme kalórií.

Možné je konzumovať len mrkvu, a to na akýkoľvek spôsob za surova i za tepla. Pri miernej forme sú možné ústupky vo forme celozrnného pečiva, nízkotučných mliečnych výrobkov a ľubovoľného mäsa, prípadne ovocie v malom množstve.

Zakázané je všetko okrem mrkvy a niektorých druhov zeleniny (a prípadne oných „ústupkov“ pri zľahčenej forme diéty). Nemysliteľné sú samozrejme údeniny, alkohol, tučné pokrmy, sladkosti.

Pozitíva mrkvovej diéty

  • Rýchly úbytok váhy. Hmotnosť sa znižuje už behom niekoľkých dní.
  • Vitamíny a vláknina. Mrkva a ďalšia vhodná zelenina má vysoký podiel vitamínov a vlákniny, ktoré sú potrebné pre organizmus a napomáhajú pri odbúravaní tukov.
  • Bez pocitu hladu. Pri pocitoch hladu sa môžeme zasýtiť, čím iným, než opäť mrkvou.

Negatíva mrkvovej diéty

  • Chuťová jednotvárnosť. Konzumovať celý týždeň jen mrkva naše chuťové bunky skoro omrzia. Vzniká neriadená chuť na inú potravinu a na sladké.
  • Nedostatok živín. Strava je celkom nevyvážená, chyba mnoho dôležitých látok.
  • Strata svaloviny. Pri nedostatku bielkovín a sacharidov chudnú svaly, zaťažujú sa vnútorné orgány (napr. obličky) a vznikajú častejší pocity únavy.
  • Trávenie. Pri jednotvárnej diéte môžu vznikať zápchy a hnačky, prípadne žalúdočné problémy.

Vhodnejšia je miernejší variant mrkvovej diéty, kedy sú do jedálnička zahrnuté celozrnné a mliečne výrobky, mäso a ovocie.