Helena Růžičková za život schudla 766 kíl!

Málokto pri spomienke na jednu z najobéznejších českých herečiek uverí, že Helena Růžičková bola ako dieťa baletka. Potvrdzujú to však obrázky z detstva, kde je štíhla ako prútik a v baletných topánkach. Kilá začali pribúdať až keď sa jej narodil syn Jiří, ale ani vtedy nemala problém sa ladne pohybovať. Dôkazom toho je scéna z jednej z najslávnejších českých rozprávok Tři oříšky pro Popelku, kde ako princezná Droběna uchopí princa a vytočí ho v poriadnom tanečnom sóle.

Jej kamarátka, spisovateľka Marie Formáčková tvrdila, že sa však o štíhlu postavu usilovala po celý život a vďaka rôznym diétam schudla za život až 766 kíl. Rozprávkový režisér Václav Vorlíček oproti tomu ale kontroval proti historkou, že Růžičková dokázala zjesť celý jedálny lístok od hora až nadol.

Zdeněk Troška, ktorý ju obsadil do životnej úlohy Škopkovej v dnes už kultovej sérii Slncu, seno … spomínal, že lekári dlhé roky nedokázali prísť na to, kde sú korene jej nadbytočných kíl. Tipovali poruchu štítnej žľazy alebo na popôrodnú poruchu. Až pár rokov po operácii srdca, keď konečne radikálne schudla, zistili že problém by mohol byť vo vode na srdci. Herečka to Troškovi oznámila spôsobom sebe vlastným: „Hovno tlstá, zatopená som bola!“

Ale životné trápenie herečku neopúšťalo. Po tom ako zomrel jej syn, ktorý rovnako ako ona trpel nadpriemernou nadváhou, sa musela vysporiadať s vedomím, že má v bruchu až šesť rakovinových nádorov. Do boja s nimi sa pustila s takým radikalizmom, že sa jej napokon podarilo chorobu úplne poraziť.  Keď však zomrel aj jej manžel, stratila herečka túžbu žiť a smrť ju nakoniec dostala vo veku 67 rokov na zlyhanie obličiek.

Aj keď slobodné časy jej veľa úspechu nepriniesli a zvlášť po tom, ako sa nechala českými komunistami prehovoriť aby za nich kandidovala, diváci si budú pamätať jej nesmrteľné epizodné postavy v českých komédiach Pane Vy jste vdova či Dívka na koštěti plus rovnako tak ako spomínanú ódu na český vidiek.

Spomienky na Helenu Růžičkovou (video)

Niekoľko ukážok z filmov v ktorých táto nezabudnuteľná herečka účinkovala.

Slunce, seno, jahody

Slunce, seno, jahody

Slunce seno a pár facek – zostrih