Chudnutie rýchlou chôdzou

Nielen  pri redukcii nadváhy, ale tiež na zlepšenie kondície, vylepšenie vitality a proste pre dobrú náladu – k tomu všetkému je zdá sa ideálna rýchla chôdza. Nie ste viazaní na žiadne otváracie hodiny, nemusíte sa cítiť nepríjemne, pokiaľ pohľad na vaše telo v aktívnom pohybe nie je práve vábny… Zdá sa, že to jediné, čo k tejto aktivite potrebujete, je dobré počasí, ale v skutočnosti sa dá chodiť i v daždi alebo v snehu – len je potrebné prispôsobiť svoje oblečenie a obuv. Dobrá nálada a výsledky už prídu samé.

Princíp chôdze spočíva v absencii letovej fázy kroku, to znamená, že sa vždy jedna z oboch končatín dotýka zeme. Tak dochádza k ich menšej záťaži, ktorá sa môže zvýšiť na 1 až 1,5 násobok hmotnosti tela, kým pri behu rastie tlak na končatinu až na 3-4 násobok. Rýchla chôdze sa líši od normálnej nielen rýchlosťou a vyššou krokovou frekvenciou, ale aj aktívnym pohybom horných končatín. Oproti závodnej forme chôdze sa pri kondičnej kladie chodidlo mierne zvonku šikmo a nie priamo, preto sa neobjavuje násilný kývavý pohyb panvy.

Pozerajte sa pred seba a majte rovný chrbát. Nedržte ho však kŕčovito, dôležitá je uvoľnenosť. Vypnite hrudník, rukami pohybujte v tempe chôdze. Pri rýchlej chôdzi klaďte na zem pätu a až potom sa prehupnite ku špičke. Špičkou chodidla sa taktiež odrážajte. Robte radšej kratšie kroky, dýchajte v rytmu chôdze.

Počiatočná rýchlosť by mala byť asi 5 km/h, môže stúpať až na 9 km/h.

Rýchlu chôdzu sa odporúča vykonávať každý druhý deň, minimálne jednu hodinu.

Začiatočníci, ľudia s menšou kondíciou, vyššou nadváhou alebo so zdravotným obmedzením by mali spočiatku túto aktivitu obmedziť na dobu 15 až 20 minút alebo striedať rýchlu chôdzu s pomalou. Pri vzniku ťažkostí je pochopiteľne dobré  poradiť sa s lekárom.