Ananásová diéta

Ananásová diéta, to je ananás, ananás a zase ananás. Konzumuje sa buď čerstvý alebo vylisovaná šťava v objeme 1 až 3 kg denne. Diéta sa drží po dobu troch dní až jedného týždňa. Hmotnosť možno znížiť individuálne o niekoľko kilogramov, cca 3 až 6 kg.

Ananásová diéta je krátkodobá a veľmi jednostranná. Nie každý dokáže konzumovať jen jeden druh potraviny po dobu až 7 dní, takže je skôr vhodná pre tých, ktorí majú skutočne pevnú vôľu. Vďaka veľkému zníženiu kalorického príjmu možno však dosiahnuť istý úspech vo znížení váhy.

Údajne stoja za znížením hmotnosti pomocou ananásové diéty vzácne enzýmy obsiahnuté v tomto ovocí. V skutočnosti je princíp omnoho jednoduchší a logickejší – vychádza totiž z radikálneho zníženia energetického príjmu.

Povolená je konzumácie len ananásové dužiny a šťavy, prípadne stravu možno spestriť citrusovými plody. Zakázané sú všetky potraviny okrem ananásu a doplnkového ovocie.

pozitíva ananásovej diéty:

  • Zníženie hmotnosti sa dostaví už po niekoľko dňoch.
  • Vitamíny. Jedálniček zahrňuje veľa vitamínov, hoci ide o vitamíny obmedzeného zloženia.
  • Bez pocitu hladu. Množstvo ananásu, ktoré možno skonzumovať za deň, je nastavené pomerne vysoko (cca 1 – 3 kg), takže kedykoľvek pocítime hlad, môžeme sa najesť. Pocit hladu je teda takmer vylúčený.

negatíva ananásové diéty:

  • Nedostatok živín. Ananásová diéta je pomerne drastická vďaka svojmu jednostrannému zloženiu. Telu chýbajú bielkoviny, tuky, niektoré sacharidy a iné dôležité látky. Tato diéta so sebou nesie mnoho zdravotných rizík.
  • Chuťová jednotvárnosť. Konzumovať len ananás väčšinu ľudí veľmi skoro omrzí.
  • Strata svaloviny. Vďaka nedostatku bielkovín v strave ubúdajú skôr naše svaly než tukové zásoby.
  • Trávenie. Nie každý znesie veľké množstvo ovocie, najmä potom nalačno. Môžu sa objaviť žalúdočné problémy, prekyselenie žalúdku a pálenie záhy, ale tiež hnačky nebo zvracanie.

Jedinou možnosťou, ako z ananásové diéty vytvoriť prijateľnejšiu formu znižovania hmotnosti, je zahrnúť ananás ako náhradu niektorého z bežných jedál počas dňa, nie ho používať ako hlavnú a jedinú zložku stravy.