Luciano Pavarotti: vychýrený spevák a veľký gurmán

Luciano Pavarotti sa narodil 12. októbra 1935 v muzikantskej rodine. Talent Luciano zdedil po otcovi, ktorý sa nedal na profesionálnu kariéru z dôvodu prílišnej trémy. Viedol však syna k spevu od malička a asi ako deväťročného ho prihlásil do miestneho farného zboru „Gioacchino Rossini“, s ktorým vyhral medzinárodnú súťaž. Viac než spev ho ale zaujímal šport – predovšetkým futbal, býval brankárom. A tak Pavarotti po škole riešil dilema, či sa stať profesionálnym futbalistom alebo spevákom. Svoje nadanie rozvíjal u hlasových špecialistov, pričom najväčší podiel na jeho speváckej kariére majú Attore Campogalliani a Arrico Pola. Po vyhranom medzinárodnom speváckom konkurze svoj operný debut zažil v apríli 1961, keď sa v opere Bohéma bravúrne uviedol partom Rudolfa, ktorý sa stal jeho životnou úlohou.

Na medzinárodnej scéne debutoval v opere La Traviata v Belehrade. Krst na americkej hudobnej scéne absolvoval Pavarotti vo februári 1965, keď sa v Miami predstavil v opere Lucia di Lammermoor.

V roku 1972 zažil fenomenálny úspech, keď v metropolitnej opere v New Yorku zaspieval v predstavení La Fille du Regiment bez námahy deväťkrát dvojčiarkované C – publikum si ho 17x vytlieskalo späť pred oponu.

Od tej doby jeho sláva a popularita stúpala. Do povedomia divákov sa dostal svojimi televíznymi opernými prenosmi, najväčšiu popularitu mu prinieslo jeho „členstvo“ v hviezdnom týme Troch tenorov. Spoločne s José Carrerasom a Plácidom Domingom zaspieval na koncerte pri futbalovom majstrovstve sveta v roku 1990, ktorý sa uskutočnil v Taliansku  a vysielal sa do celého sveta. Vystupoval aj s popovými spevákmi, aby popularizoval operu a usporadúval súťaž pre mladé operné talenty. Ária Nessun Dorma z Pucciniho opery sa stala jeho vizitkou.

Pavarotti rokmi priberal a musel podstúpiť aj operáciu kolien a chrbtice, napriek tomu sa vo svojom gurmánstve neobmedzoval a aj na koncertoch si svoje špagety ala Pavaorotti pripravoval sám. Pri svojej neprehliadnuteľnej váhe robil vrásky aj operným krajčírom, ktorí museli na jeho kostýmy použiť nemalý kus látky.

V roku 2006 mu diagnostikovali rakovinu pankreasu, na ktorú 6. septembra 2007 zomrel. Venusta Nascetti, 71-ročná dáma, ktorá podávala Pavarottimu kávu v miestnej kaviarni, si ho pamätá, že bol „plný radosti, mal veselého ducha. Vždy nás miloval tak, ako sme aj my milovali jeho.“

Queen + Luciano Pavarotti – Too Much Love Will Kill You

Nessun Dorma