Kvalitný pitný režim je životne dôležitý

Pre doplňovanie tekutín sa vžil pojem pitný režim. Je to hlavný spôsob, ako pokryť každodenné straty tekutín v tele. Pre zachovanie nášho zdravia je nutné vždy udržať rovnováhu medzi príjmom a výdajom tekutín. Dopĺňať tekutiny (napiť sa) by sme mali ešte skôr, než pocítime smäd. Pokiaľ chceme orientačne zistiť, či prijímame dostatočné množstvo tekutín, stačí bežne sledovať, aké množstvo a sfarbenie moču z nášho tela odchádza. Pokiaľ má moč tmavú farbu, je to jedna zo známok nedostatočného zásobenia tekutinami.

Optimálne by sme mali vypiť denne medzi 2-3 litrami tekutín. Ak sa pohybujeme na teple, ťažko pracujeme nebo športujeme, musí byť príjem tekutín primerane väčší. Potrebné množstvo tekutín ovplyvňuje i jedálniček – pokiaľ je základom zelenina, ovocie a mliečne výrobky, môže byť príjem tekutín formou nápojov o niečo nižší.

Príjem tekutín by mal byť plynulý v priebehu celého dňa. Úplne zavádzajúca a nebezpečná je napríklad domnienka, že v zamestnaní stačí vypiť niekoľko šálok kávy a potom všetko dohnať večer. Základom pitného režimu majú byť najmä nekalorické nápoje, hlavne voda, najlepšie minerálna s nízkou až strednou mineralizáciou, s vyváženým pomerom minerálov.

Ako na zdravý pitný režim

Majte neustále na očiach PET fľašu s určitým objemom, prípadne obľúbený pohár či hrnček. Dôvodom je stála pripomienka potreby pitia. Zmienený „určitý” objem PET fľaše slúži k dobrému prehľadu o celkovom prijatom objeme tekutín.

Alkohol a káva sa do pitného režimu nepočítajú!
Vypite presne toľko, koľko zvládnete bez násilného sebadonútenia, proste toľko, koľko zvládnete vypiť v úplnej pohode. Vôbec nevadí, že to spočiatku bude trebárs len necelý liter – dôležité je na tomto počiatočnom minimálnom objeme vydržať niekoľko dní, trebárs týždeň. Po tejto dobe možno začať s miernym zvýšením denne vypitého objemu o pár pohárov, podľa toho, na koľko sa sami cítite.

Týmto spôsobom postupujte až k požadovanému objemu 2–3 litre za deň. Je úplne logické, že niekomu sa požadovaný objem prijatých tekutín podarí dosiahnuť skôr, napríklad už za šesť týždňov, niekomu neskôr, ale to nevadí – podstatný je výsledok, ktorým je kvalitný pitný režim.

Denný objem pitného režimu je vhodné rovnomerne rozložiť do celého dňa. Telo sa vám za to odmení tým, že budete počas celého dňa v dobrej kondícii.