Zdravá abeceda z ovocia a zeleniny. A ako avokádo

Avokádo

V nasledujúcej sérii článkov si predstavíme dary z prírody, ktoré nám pomôžu udržať si alebo aspoň podporiť zdravie nášho organizmu. Našim cieľom je poukázať na to, že primeraná váha nie je len o diétach. Poznáme to, zjeme všetko, na čo máme chuť a potom sa trápime s chudnutím. Ruku na srdce, mnohým z nás úplne stačí postavu si udržiavať.

Návodov je veľa od rovnováhy medzi príjmom a výdajom, cez pravidlá po určitej hodine popoludní nejesť, zďaleka sa vyhýbať niektorým potravinám a podobne. Nenájdete tu komplexný návod na to, ako sa stravovať, ale pokúsime sa aspoň vyzdvihnúť účinky konkrétnych potravín. Veríme, že sa dozviete niečo nové a možno si obohatíte paletu svojich pokrmov tipom od nás.

Čo je avokádo

Avokádo je tropické ovocie s vysokým obsahom mastných kyselín a obsahuje cukor, ktorý dodáva energiu unaveným ľuďom. Zároveň pomáha tým s nadváhou, zbaviť sa prebytočných kíl. Pochádza zo Strednej Ameriky, ale pestuje sa aj v Ázii, Afrike, či Grécku a Španielsku.

Toto ovocie obsahuje 10-15 percent prírodných tukov, je teda vhodné pre ľudí, ktorí potrebujú nahradiť v strave tie živočíšne. Vďaka špeciálnemu sacharidu, manoheptulózy, je človek svieži a vitálny, zároveň sa hladina cukru v krvi nezvyšuje, ale znižuje.

Podľa odbornej literatúry je obezita spojená so zvýšenou hladinou inzulínu, ktorý blokuje spaľovanie tuku. Avokádo obsahuje účinné látky, ktoré znižujú jeho obsah, čo pomáha k lepšiemu odstraňovaniu tukových vankúšikov.

Obsahuje vitamín E, B6, draslík, horčík, vyvážené zloženie bielkovín a minerálnych látok. Podporuje tvorbu červených krviniek a zmierňuje menštruačné bolesti.

Pre zaujímavosť:

Avokádo obsahuje antioxidant glutatión, ktorý účinne telo zbavuje voľných radikálov. Kombinuje ich s toxínmi rozpustnými v tukoch, zvlášť s alkoholom, a tak ich robí rozpustnými vo vode. Hladina peptidu glutatiónu s vekom klesá (preto čím sme starší, tým sú stavy po opici horšie 🙂
Vedci z michiganskej univerzity v Ann Arbor v USA dospeli k tomu, že starší ľudia, u ktorých je hladina glutatiónu z nejakého dôvodu vyššia, boli zdravší. Boli taktiež menej náchylní na artritídu, o ktorej sa mnoho odborníkov domnieva, že ju zhoršuje prebytok toxínov v tele. (zdroj: maser.sk)

Avokádo dostať v obchodoch počas celého roka. Ak kúpite tvrdší plod, nechajte ho doma dozrieť. Ideálne na konzumáciu sú plody jemne poddajné pri stlačení. Po načatí ho ale treba skonzumovať, inak sa rýchlo pokazí.

Avokádo a pleť

Vitamín E, ktorý tento plod obsahuje, stimuluje zvnútra tkanivo a chráni našu pleť pred voľnými radikálmi. Pravidelná konzumácia alebo maska z roztlačenej dužiny je to pravé orechové. Mastná maska z avokáda pomáha suchej a šupinatej pleti.

Pozrite si pár tipov na zdravé a chutné jedlá z avokáda na našej stránke už čoskoro. V ďalšom pokračovaní seriálu zdravej abecedy sa zameriame na artičoky.