Dužinatý plod obľúbený najmä v oblasti Stredomoria poznáme v našich končinách väčšinou ako chutnú prílohu na pizzu. Mnohí sme artičoky možno ešte nikdy v surovom stave nevideli.
Vedeli ste, že sa môžu konzumovať aj samostatne? Pozrite si niekoľko návodov na spracovanie tejto výnimočnej zeleniny.
Pred každou úpravou oddelíme stonku a tú potom spolu s pukmi vložíme do slanej vriacej vody. Prikryté varíme dovtedy, pokiaľ sa nám listy ľahko neoddeľujú. Po takejto tepelnej príprave ich môžeme požiť na ďalšie spracovanie do jedál alebo ich rovno konzumujeme.
Môžeme ich namáčať do omáčok, či majonézy rovnako teplé aj studené.
Tip na predjedlo
Potrebujeme: 1-4 artičoky, 2 PL citrónovej šťavy, soľ, majonézu
Postup: Umyté puky varíme vo vriacej vode s citrónovou šťavou asi 30 minút. Vyberiem, necháme odkvapkať a podávame s omáčkou a nakrájanou bagetou. Môžu sa konzumovať horúce aj studené.
*artičoky sa konzumujú tak, že si postupne z okvetia odtrhávame lupene a namáčame do zvolenej omáčky, či dressingu
Tip na domácu omáčku:
Potrebujeme: 3 PL majonézy, 1 PL horčice, 1 Pl citrónovej šťavy, 1-2 strúčiky cesnaku, na dochutenie kúsok korenia, soli, práškového cukru a citrónovej kôry
Postup: všetko spolu zmiešame, koreniny doplníme podľa vlastnej chuti, kôra (z chemicky neošetreného citróna) má slúžiť na zvýraznenie chuti. Zmiešanú zmes vložíme do chladničky a podávame studené.
Plnené artičoky
Uvarené alebo naparené artičoky necháme vcelku, lupene neoddeľujeme, len ich opatrne pozatláčame do strán, aby nám vznikol kalich na plnenie. Plníme syrovými alebo mäsovými plnkami, šunkou či rybami, podľa vlastnej fantázie. Preložíme na olejom potretý plech, pokvapkáme olejom a zapečieme.
Pokiaľ neviete zohnať čerstvé artičoky, je možné ich kúpiť aj naložené 🙂