Zdravá abeceda z ovocia a zeleniny. A ako ananás

Postúpme v našej abecede o krok ďalej a po zelenine si zmeňme chuť na ovocie. Už vieme, že avokádoartičoky majú pre ľudský organizmus veľmi blahodarný vplyv. Tentokrát zaostrime na ananás a dozvieme sa, čo nám ponúka okrem krásneho vzhľadu a príjemnej chuti.

Ovocie je odjakživa považované za súčasť zdravej výživy. Poznáme to všetci. Už ako deťom nám hovorili, nech nejeme sladkosti, ale dáme si radšej jabĺčko či banán. Rodičia nám nehovorili prečo, ale platilo to. Ovocie poskytuje nielen množstvo vitamínov, ale dodáva aj potrebnú energiu a vďaka vláknine reguluje činnosť žalúdka a čriev.

Exotika na tanieri

Charakteristický šupinatý povrch a krásne zelené listy. Nádherná dekorácia na ovocné misy alebo sám o sebe. Ananás, ktorý svojou chuťou pripomína vzdialené exotické kraje, má pôvod v Brazílii a Paraguaji.

Neskôr sa kvôli jeho obľúbenosti rozšírilo pestovanie aj do iných krajín Južnej Ameriky, ale tiež do Afriky, Austrálie či Thajska. Podmienkou dobrého rastu je totiž slnko po celý rok a subtropické dažde.

Na zdravie aj krásu

Ananás obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Najdôležitejšou zložkou tejto výbornej žltej dužiny je ale bromelín. Proteolytický enzým, ktorý štiepi bielkoviny, čo má za následok dvojaký účinok: 

* Rozpúšťa pevný bielkovinový obal baktéria likviduje parazity
* Štiepi bielkoviny v potrave na aminokyseliny

Enzým bromelín 

Je kombináciou troch enzýmov bromelínu, ananázy a extranázy. Pôsobí proti zrážaniu krvi a lepšie prekrvuje organizmus. Odstraňuje usadeniny na vnútorných stenách ciev a znižuje krvný tlak.

Má tiež protizápalové účinky. Znižuje svalové napätie a pôsobí proti lokálnym svalovým kŕčom (menštruačné bolesti).

Pre zaujímavosť:

Bromelín preniká aj cez pokožku. Tampónom, namočeným v ananásovej šťave, potrieme starecké pigmentové škvrny. Bromelín ich zosvetlí alebo úplne odstráni.

Ďalšie liečivé účinky ananásu

*zlepšuje funkciu podžalúdkovej žľazy
*odvodňuje organizmus, zmierňuje opuchy
*pomáha pri hnačke a črevných problémoch
*zmierňuje prejavy úpalu
*znižuje horúčku, aj príznaky morskej choroby
*v Karibiku je považovaný za účinné afrodiziakum

Napriek všetkým pozitívnym účinkom na ľudský organizmus existuje obmedzenie pre ľudí liečiacich sa na žalúdočné vredy a tehotné ženy. Tieto dve skupiny by sa mali ananásu vyhýbať.

V budúcej časti si predstavíme menej známy agar.